Čtenářský a kulturní deník - 3. a 4. ročník

Čtenářský a kulturní deník si povedou žáci 3. a 4. ročníku opět od měsíce září 2023.
Zapisují si do něj nejen knihy přečtené v rámci doporučené četby, ale i školní akce, příp. návštěvy divadel, kin, výstav s rodinou.

Lze pokračovat v sešitu z loňska.

Žáci 3. ročníku budou referovat o přečtené knížce každý 1x za pololetí, tedy 2x za školní rok.

Žáci 4. ročníku budou referovat o každé přečtené knize, tedy 3x za pololetí, tedy 6x za školní rok.

Termíny odevzdávání Čtenářského a kulturního deníku 2023/2024

I. pololetí

20. 10., 15. 12., 19. 1.

II. pololetí

8. 3., 26. 4., 14. 6.

Žáci přečtou minimálně 3 knížky ze školního Katalogu knih během každého pololetí, tedy alespoň 6 knížek za školní rok.

Prosíme rodiče, aby s dětmi zapisovali do čtenářského deníku i knížky přečtené mimo doporučenou četbu ze školního katalogu knih.

Zápis o přečtené knize

Zápis o každé přečtené knize začíná vždy na nové stránce a obsahuje následující:

• název knihy
  • autora (jméno spisovatele)
  • počet stran
  • vydavatelství a rok vydání
  • hlavní postavy
  • obsah (vlastními slovy a v jednoduchých větách o délce asi 15 vět: kde (v jakém prostředí) a kdy se příběh odehrává, zápletka - o čem příběh je)
  • hodnocení – vlastní názor na knihu nebo pocit z knížky (jak se mi líbil hlavní hrdina/hlavní hrdinové a proč, co se mi líbilo nejvíce a co nejméně, jak se mi líbily ilustrace, apod.)
  • obrázek (pod textem nebo na novém listu za zápisem)

Zápis o další knížce začíná vždy na nové stránce.

Zápis o školní akci

Zápis začíná vždy na nové stránce a obsahuje následující:

• co: název filmu/představení/cíl výletu/výstavy v galerii či muzeu
  • kdy: datum shlédnutí/cesty
  • stručný popis vlastními slovy o délce cca 10-15 vět: o čem film či představení byly, která postava se mi líbila/nelíbila, kde jsem film/představení viděl / jak a s kým jsem na výlet jel, jak se výlet vydařil, co na něm bylo nejlepší/nevydařené
  • obrázek k filmu/představení/výletu nebo fotografie, příp. vstupenka na akci, mapa apod.

Do čtenářského a kulturního deníku si žáci mohou zapisovat také rodinné výlety a akce (kino, divadlo, zoo apod.).