Proč je čtení tak moc důležité?

Děti by měly číst kvalitní literaturu přiměřenou jejich věku a čtenářským schopnostem. Pokud Vaše dítě není zdatným čtenářem, pak by určitě mělo sáhnout po knize své věkové skupiny, nikoli po četbě pro děti starší. Ze všech stran slýcháme, že čtení má na naše děti pozitivní vliv.

Co tedy pravidelné čtení dětem přináší?

• podporuje psychický rozvoj dítěte a posiluje jeho sebevědomí;

• rozvíjí jazyk, slovní zásobu, dává svobodu ve vyjadřování;

• formuje čtecí a písemné návyky;

• učí samostatnému myšlení - logickému a kritickému;

• rozvíjí představivost;

• zlepšuje soustředění, uklidňuje, trénuje paměť;

• přináší všeobecné znalosti;

• ulehčuje učení a pomáhá dosáhnout úspěchů ve škole;

• učí děti hodnotám a rozlišování dobra od zla;

• rozvíjí smysl pro humor;

• je výbornou zábavou, únikem od nudy, neúspěchů a problémů;

• zabraňuje vzniku závislosti na televizi a počítači;

• chrání dítě před hrozbou ze strany masové kultury;

• je prevencí patologických jevů;

• je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.

Motivace ke čtení

To, že se děti naučí v první třídě číst, neznamená, že je automaticky schopno stát se čtenářem. V tom hrajete velmi důležitou roli Vy, rodiče. Výběr knihy je samozřejmě záležitostí dítěte. Rozhodně neomezujte jeho pozornost pouze na knihy, které jsou momentálně dostupné v některé z knihoven, a knihu svému dítěti zakupte.

Různá internetová knihkupectví nabízejí knihy za různé ceny. Z naší zkušenosti můžeme doporučit megaknihy.cz nebo booktook.cz . Krásná, nová a voňavá kniha je skvělou motivací ke čtení. Měli byste se také aktivně zajímat o to, jak dítě ve čtení knihy pokračuje a jak se příběh vyvíjí. Děti by měly číst pravidelně každý den a pokud možno ve stejnou dobu. Pokud je trápí nemoc nebo melancholická nálada a do čtení se jim nechce, pak neváhejte a čtěte jim z knihy nahlas. Věřte, že budou velmi rády.