Otevřená zahrada – 27. 6. 2017

Zase jsme museli dřív vstávat. Jeli jsme do Brna, ale z nádraží jsme šli pěšky. Tam bylo lidí! Na jednom náměstí jsme viděli růžový tank. Ale proč ho nechali stát v Brně? Přijeli jsme na zahradu, rozdělili jsme se do skupinek a dělali jsme různé zajímavé věci. Pomocí úkolů jsme luštili křížovku. Pak jsme si mohli udělat vlastní sůl do koupele, hráli jsme si s vodou, přetahovali jsme se lanem a na oběd jsme si vyváleli, přichystali a upekli vlastní pizzu! A mohli jsme si pochovat králíky a podívat se na slepice a ovce a další zvířata. Pak jsme ještě dostali banánovou zmrzlinu politou čokoládou. A nakonec jsme se pořádně postříkali vodou. Bylo tam hezky, ale bylo horko. Ale bylo to moc fajn.

 

Rockování, aneb něco o vývoji populární hudby – 26. 6. 2017

Takové zvuky jsme ve škole ještě neslyšeli! Tibetská miska, černošské blues, bluesrock a rock ´n roll, country, rock, hard rock, český hudební underground... O tom všem bylo pondělní rockování. Hodina hudebních ukázek v podání dvou kytaristů - pana Libora Hořejšího, který hrál na basovou kytaru a zpíval, a pana ředitele, který hrál na elektrickou kytaru. Rozhodně nevšední zážitek pro všechny.

 

Turistický výlet do Ivančic – 15. 6. 2017

Pěšky do Ivančic? A zpátky taky? Tomu přece nikdo nemohl věřit. Ale pravda byla jiná. Vyrazili jsme podél hřbitova k železňáku. Za železňákem jsme odbočili vlevo do kopce a stoupali jsme a stoupali - asi hodinu. A pořád po červené, prý do Ivančic. Nikdy jsme tu nebyli, většina z nás ani nevěděla, že tady vede nějaká červená značka. Na kopci jsme se vyfotili u velké dřevěné lišky a pak jsme šli z kopce (konečně) k rozhledně A. Muchy na Rénu. Prohlédli jsme si Ivančice z rozhledny, zahráli si pár her a zpátky jsme šli podél řeky. A opravdu jsme to všichni ušli. Ke konci už někteří měli dost. Příště by se to mělo zařídit tak, že když někam jdeme, tak bychom tam mohli jít jenom z kopce. Do kopce se přece dá vyjet autobusem.

 

Dopravní hřiště – 12. 6. 2017

Úspěšně jsme v Oslavanech absolvovali zkoušky a dostali jsme průkaz cyklisty. Nebyla to ale žádná legrace. Už jenom ukázat rukou při změně směru jízdy, držet se ve svém pruhu, nezastavovat na přechodu pro chodce nebo v křižovatce, dát přednost chodcům… A co teprve odbočovací pruhy na silnici, semafory, a nebo dokonce kruhový objezd! Ještěže v Bránicích nic takového není a můžeme si jezdit, jak se nám chce.

 

ZOO Brno – Výprava do Afriky

Letos jsme v Zoo Brno (6. 6. 2017) navštívili komentovaný program Výprava do Afriky. Měli jsme možnost se zblízka seznámit např. s hadí kůži, s pštrosím vejcem, se zuby tygra, s vycpaným krokodýlem, se srstí různých zvířat, zkoumali jsme krční obratle žirafy, lebku surikaty a mnoho dalších věcí. Paní průvodkyně nás potom provedla po výbězích nejzajímavějších zvířat. Dozvěděli jsme se, kolik toho sežere tygr, jaký vztah má tygřice ke svým mužským protějškům, vyslechli jsme si, jak se v brněnské Zoo narodilo medvědí mládě, víme už, proč je ohrožena existence ledních medvědů, a spoustu dalších, velice zajímavých věcí, které se běžní návštěvníci Zoo nedozví. Ale také jsme měli rozchod a mohli jsme si koupit nejrůznější dárkové předměty s motivy zvířat a nějaké to nezdravé papání.

 

Rytíři dějin

Motto naší školy říká, že se neučíme pro školu, ale pro život, tomuto odpovídala i dějepisná soutěž pro žáky základních a středních škol podpořená programem O2 SmartUp, které se zúčastnili i žáci naší školy.

Organizátory soutěže byly neformální skupina mládeže a KIC Dolní Kounice. Celkem se zúčastnilo 88 škol, nás reprezentovali žáci 4. - 5. ročníku: Radim Zoufalý, Klára Wenzelová, Nela Šimberová a náhradníci David Kališ a Nikolas Dufek.

Soutěž probíhala ve 2 kolech, první kolo mělo elektronickou podobu. Žáci od 3. do 9. dubna odpovídali na zaslané soutěžní otázky, luštili rébus s historickou osobností a vyhledávali informace o Dolních Kounicích, klášteře Rosa coeli a období středověku. Toto kolo prověřilo jejich důvtip v získávání informací, práci se zdrojem i analýzu samotných údajů. Hledali na internetu, v knihách a osobně komunikovali i se samotným KIC, aby získali potřebné odpovědi.

Druhé kolo bylo již finálové, to proběhlo 22. května v klášteře Rosa coeli. Ve finále soutěžily před živým publikem nejlepší 3 týmy z každé kategorie. Odpovídaly na otázky, hádaly gotické stavby z puzzle a se zavázanýma očima poznávaly středověké potraviny. Po velmi vyrovnaném souboji se naše škola umístila na druhém místě. Titul rytířů nám sice utekl o pouhý jeden bod, ale i tak jsme si odnesli hluboký zážitek a krásné ceny.

 

MINIpřehazovaná - okresní finále

Okresní finále v MINIpřehazované se odehrálo 8. 3. 2017 ve sportovní hale města Pohořelice. Prostředí rozlehlé sportovní haly už samo vybízelo k vynikajícím výkonům, kterých jsme během náročného dopoledne viděli opravdu mnoho. K mnohým přispěli i naši chlapci, kteří  o nejcennější trofej bojovali velmi odhodlaně a statečně. A protože jejich jediným přemožitelem bylo vítězné družstvo ZŠ Bratčice, odvezli  si nakonec z tohoto turnaje trofej stříbrnou, která jako historicky první v této hře bude zdobit vitrínku slávy naší školy.

 

MINIpřehazovaná

Vybraní žáci naší školy se zúčastnili v pátek 24. 2. 2017 svého prvního turnaje v této mladé kolektivní hře. Díky své jednoduchosti a nenáročnosti na sportoviště je MINIpřehazovaná stále více oblíbenou hrou na základních školách. V Ivančické sportovní hale se sešly dvě desítky družstev chlapců a děvčat, aby změřily své síly a pokusily se postoupit do okresního finále. Organizátoři byli nuceni vytvořit čtyři hrací kurty a týmy z okrsku Ivančice rozdělili do 4 křížových tabulek. Zde  se týmy střetly "každý s každým". Družstvo našich chlapců obsadilo ve své tabulce 3. místo a družstvo děvčat 5. místo. Podle hlavního organizátora je možný postup družstva chlapců do dalších bojů 8. 3. 2017 ve sportovní hale Pohořelice. Podrobněji o této skutečnosti budeme informováni v nejbližších dnech. Děkujeme všem malým hráčům a hráčkám za vzornou reprezentaci školy a chválíme za vysoké nasazení ve všech odehraných zápasech.

 

Bedřich Smetana

Jak malý Bedříšek hledal svou hvězdičku: Pásmo o Bedřichu Smetanovi

Zábavný a přitom naučný pořad o Bedřichu Smetanovi, jeho životě a díle, nám do školy přinesl hudebník pan Martin Kubát. Pořadem děti provázel malý Bedříšek, panenka, který zpíval na melodie známých Smetanových skladeb o svém životě. Děti se přenesly do doby pro ně dávno minulé a se zájmem !navštívily" vojenskou přehlídku, svatbu i Národní divadlo.  

 

Návštěva školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka aneb Jak roste chléb?

Ve středu 14. 9. 2016 jsme se s dětmi sešli už v 7 hodin ráno ve škole. Abychom mohli poznat cestu chleba z pole až na náš stůl, museli jsme se vydat autobusem, vlakem a následně i tramvají do Brna na ulici Lipovou, kde se centrum Lipka nachází. V pohádce, která byla kostrou programu, se děti zamyslely nad hodnotou půdy a nad jejím významem pro obživu člověka. Vyzkoušely si mlácení obilí na zahradě, mletí mouky, přípravu těsta a pečení chlebánků. Děti se naučily rozeznávat druhy obilí a dozvěděly se, k jakému účelu se používají. Domů si každý odvezl svůj vlastnoručně vytvořený výrobek.

 

Dolní Kounice - Bienále Zpřítomnění IX + výstava dětských prací na téma Karel IV. - otec vlasti

Začátkem září 2016 se obě třídy vypravily autobusem do Dolních Kounic. První zastávka na naší cestě měl být klášter. Autobus nás však na místo přivezl o něco dříve, a tak si děti stihly ještě dát svačinu u kulturního domu a nakoupit pochutiny v místním kiosku.

Po vydatném občerstvení jsme se vydali do kláštera, kde na nás čekala průvodkyně Helenka Richterová s nabitým průvodcovským programem. Po fotografování s historickými postavami následovala prohlídka výstavy papírových modelů, návrhů rekonstrukce kulturního domu a výstavy s hlasováním na téma Karel IV, tentokrát už v kulturním domě. Po návštěvě KD nás čekal přesun na prováděnou prohlídku místní synagogy. Zpět do Nových Bránic jsme se rozhodli jít pěšky a díky krásnému počasí se zbytek výletu vydařil.